موضوع: آشنایی با حقوق نشر

هدف:
یکی از مهمترین شرایط موفقیت در هر امری، داشتن اطلاعات و دانش کافی برای اجرای آن است و علاوه بر آن مهمترین عامل تخلفات و قانون­ شکنی در جوامع بشری، عدم اطلاع از قانون و حقوق وضع شده است. حوزه نشر کتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست، چراکه جامعه نشر اعم از پدیدآورنده، ناشر، عوامل فنی چاپ و عوامل توزیع باید هم آموزش­ های کافی در جهت بهبود وضعیت تولید اثر دیده باشند و هم هر کدام با حقوق خود و دیگران در حوزه نشر آشنا باشند و حد و مرزهای منافع عوامل اصلی نشر و به­ خصوص مصرف­ کنندگان را بشناسند و البته رعایت کنند. هم اکنون بر اساس آیین­ نامه صدور پروانه نشر، متقاضیان ورود به این صنف باید دوره­ های آموزشی تخصصی در حوزه نشر و از جمله حقوق نشر را در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با موفقیت بگذرانند و لیکن جای خالی این نوع آموزش­ها و به­ خصوص آموزش حقوق نشر برای حتی پیش­کسوتان صنف نشر نیز احساس می­ شود. چه بسیار نویسندگان، مترجمان و هنرمندان هستند که از حقوق خود مطلع نیستند و عده­ای سودجو به حقوق آنها تجاوز می­ کنند و همچنین است ناشرانی که سرمایه­ های خود را با قراردادهای اشتباه از دست می­دهند و یا احیاناً ناخواسته حقوق پدیدآورندگان یا همکاران را تضییع می­ کنند. گسترش و افزایش تخلفات و شکایات حقوقی در محاکم و نهادهای اداری و صنفی حکایت از لزوم و اهمیت آشنایی و آموزش حقوق نشر دارد.مخاطبان:
  ناشران، نویسندگان، مترجمان، هنرمندان، عوامل فنی چاپ، توزیع­ کنندگان و کتابفروشان و همچنین مسئولان اداری و صنفی مرتبط با حوزه نشر


این طرح در دو سطح قابل ارائه است: سطح آشنایی یا مقدماتی، سطح پیشرفته و جامع

در سطح آشنایی یا مقدماتی، مباحث اصلی به طور خلاصه در یک جلسه سه ساعته مطرح می­گردد و این همان سطحی است که در اتحادیع ناشران و کتابفروشان تهران برگزار می­شود.


-       آشنایی با قوانین و مقررات حوزه نشر

-       آشنایی با حقوق مادی و معنوی پدیدآورنده، انواع تخلفات و مجازاتهای پیش­بینی شده

-       آشنایی با مبانی قراردادهای نشرنکته: در پایان دوره پس از برگزاری آزمون، به دانشجویان، گواهی پایان دوره، اعطا میشود


  متولد سال ۱۳۴۵ در شهر یزد است، تا مقطع دیپلم را در زادگاهش تحصیل‌کرده و از سال ۱۳۶۳ وارد دانشگاه شده است. کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی را از دانشگاه تهران با موضوع پایان‌نامه (سیاست جنایی ایران در حمایت از حقوق تألیف و نشر) گذرانده و رسالۀ دکتری را با عنوان (بررسی مبانی نظری و فقهی حقوق مالکیت ادبی و هنری) ارائه کرده است .

ازجمله سوابق وی سرپرست گروه فرهنگ و تمدن اسلامی و رئیس گروه مطالعات قومی و فرهنگ ملی و مشاور معاونت پژوهشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سال ۶۷ تا ۶۹) و مدرس دوره‌های حقوق نشر و مشاوره و راهنمایی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری در حوزه حقوق مالکیت ادبی و هنری و مدیر انتشارات مجد است .

از آثار وی بیش از 16 اثر ترجمه و چندین تالیف که اغلب در حوزه حقوق هستند، منتشر شده است.

وی هم اکنون بازرس قانونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و عضو کمیته راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.